Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Sprawdź, które rozwiązanie jest najlepsze właśnie dla Ciebie
Każdy wie, że wybór miejsca, które będzie mógł nazywać domem, to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie będzie musiał w życiu podjąć. Każdy wie, że potrzebne mu jest mieszkanie, które będzie idealnie odpowiadać posiadanym od dawna wizjom dot. sposobu aranżacji, lokalizacji czy funkcjonalności. Każdy wie w końcu, że w pewnym momencie stanie przed wyborem: mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań oraz w jaki sposób podjąć tę trudną decyzję?
Rynek pierwotny a wtórny – podstawowe różnice
Co oznacza zakup na rynku pierwotnym? W takim przypadku nabywasz mieszkanie od dewelopera, czyli przedsiębiorcy realizującego różnego rodzaju inwestycje budowlane, a w niektórych przypadkach od spółdzielni zarządzającej szeregiem lokali. Tym samym stajesz się pierwszym właścicielem danego adresu. W drugiej sytuacji – w przypadku rynku wtórnego – odkupujesz mieszkanie od poprzedniego właściciela w takim stanie, w jakim jest proponowane. Transakcja może zostać przeprowadzona w ciągu zaledwie kilku dni, podczas gdy na lokal od dewelopera musisz zwykle krócej lub dłużej poczekać (w zależności od fazy realizacji inwestycji w momencie dokonania zakupu).
Istotną różnicą, o której należy wspomnieć, jest to, że zakup mieszkania z drugiej ręki wiąże się każdorazowo z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w wysokości 2% wartości rynkowej (a nie ceny sprzedaży), z którego lokale w stanie deweloperskim są zwolnione – chyba że firma realizująca inwestycję nie odprowadza od niej podatku. Osoby przekonane o tym, że chcą kupić nieruchomość z rynku pierwotnego powinny się zorientować również w tej kwestii, zanim podejmą ostateczną decyzję.
Współczesne budownictwo – czym się charakteryzuje? Standard oraz materiały wykończenia
Nowocześnie i funkcjonalnie, bardziej ekologicznie i energooszczędnie – takie stwierdzenia świetnie opisują powstające w dzisiejszych czasach osiedla deweloperskie, w tym Oxygen Park na gdańskich Łostowicach. Obecnie znaczenie na rynku pierwotnym ma nie tylko ciekawy projekt architektoniczny, zapewniający spójność, funkcjonalność (maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz przemyślany układ) i doskonałe wpisanie się w otoczenie, ale również wykorzystanie zróżnicowanych technologii (np. nowoczesnych materiałów wykończeniowych zapewniających mniejsze zużycie energii i niższe rachunki za prąd). Dokonując zakupu mieszkania na rynku wtórnym, musimy się liczyć z obecnością mniej nowoczesnych rozwiązań.
Cichobieżna winda w każdym budynku, monitoring części wspólnych, kontrola dostępu to cechy, które charakteryzują Oxygen Park, inwestycję deweloperską na terenie Gdańska, i znacząco podnoszą komfort codziennego życia. Co więcej, osiedle wyposażone będzie w światłowód oraz łącze RTV, dzięki czemu każdy mieszkaniec bez problemu uzyska dostęp do telewizji, Internetu i innych współczesnych rozwiązań technologicznych. Nowoczesne budownictwo stawia na takie rozwiązania, podczas gdy budynki z rynku wtórnego często natrafiają na ograniczenia czy braki pod tym względem.
Mieszkanie od dewelopera – w Twoim stylu
Otwierasz drzwi, przekraczasz próg, wchodzisz do pierwszego pomieszczenia i… Wszystko jest tylko w Twoich rękach! Mieszkanie z rynku pierwotnego pozwala Ci oczami wyobraźni od razu zaaranżować wystrój każdego pomieszczenia, dobierając do siebie meble, urządzenia, akcesoria, zasłony i inne niezbędne w domu elementy. Co więcej, gdy na wczesnym etapie realizacji projektu deweloperskiego dokonasz rezerwacji lokalu, możesz mieć wpływ np. na rozkład mieszkania czy wybór miejsca umieszczenia gniazdek elektrycznych lub kaloryferów, co pozwoli Ci jeszcze lepiej dostosować warunki do swoich potrzeb. Co więcej, w niektórych przypadkach (np. wybierając Oxygen Park), masz nawet możliwość swobodnego zaaranżowania ścian działowych.
Gdy decydujesz się z kolei na skorzystanie z oferty rynku wtórnego, nie pozostaje Ci nic innego jak zaakceptować zastany sposób czy standard wykończenia mieszkania. Oczywiście, możesz się zdecydować na niewielkie odświeżenie lokalu czy nawet większy remont, ale musisz brać pod uwagę to, że nie wszystkie zmiany będą możliwe do przeprowadzenia.
Dostosowanie do współczesnych warunków życia
Nie da się ukryć, że często plusem mieszkań z rynku wtórnego jest doskonała lokalizacja (np. blisko centrum miasta), która pozwala na swobodny dojazd do pracy, szkoły czy różnego rodzaju punktów handlowo-usługowych dzięki bliskości arterii drogowych, komunikacji miejskiej oraz ścieżek dla pieszych oraz rowerzystów. Ale co z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami - miejscami do parkowania na zewnątrz, osiedlowych garażach, punktach ładowania samochodów i rowerów elektrycznych, pomieszczeniach do przechowywania wózków? W przypadku wielu mieszkań z rynku wtórnego nie ma możliwości stworzenia na osiedlu takich miejsc z uwagi na gęstość obecnej zabudowy.
Inwestycje deweloperskie już na etapie planowania stawiają na takie funkcjonalności – a na pewno tak było w przypadku Oxygen Park, które będzie posiadać parking naziemny oraz halę garażową z miejscami dla samochodów (w tym dla niepełnosprawnych) oraz rowerzystów, komórki lokatorskie w każdym budynku czy stacje ładowania pojazdów. Co więcej, chociaż nie jest zlokalizowane w centrum miasta, jest z nim świetnie skomunikowane, a bliskość natury (zwłaszcza Wąwozu Potoku Kowalskiego) pozwala uciec z miasta do sielskich warunków bez opuszczania jego granic.
Stare, używane mieszkanie – „lepsze, bo tańsze”?
Funkcjonuje bardzo powszechne przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie z rynku wtórnego, gdyż jest tańsze, co bez wątpienia stanowi istotny czynnik dla każdego poszukującego własnych czterech kątów. Oczywiście, może się zdarzyć, że znaleziony lokal będzie spełniał wszystkie oczekiwania, zostanie urządzony dokładnie w Twoim guście i sprawiał wrażenie, że ma wszystko, co potrzebne. Jednak nawet jeśli na początku nie będziesz musiał przeprowadzić remontu, na pewno w krótkim czasie okaże się, że wymiana okien w salonie, zerwanie kafelek w łazience, odmalowanie sypialni (nie wspominając o nowej instalacji cieplnej, gazowej czy wodociągowej) jednak jest konieczne. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z remontem mieszkania wie, że to często worek bez dna, który pożera jedynie coraz więcej i więcej pieniędzy.
W przypadku osiedli deweloperskich jesteśmy wolni od takich zmartwień, a w razie jakichkolwiek problemów – przez okres 5 lat w przypadku pojawienia się wad technicznych przysługuje nam rękojmia. Co więcej, omawiając kwestie finansowe, warto wskazać również, że w późniejszym okresie nowoczesne mieszkanie z rynku pierwotnego będzie łatwiej sprzedać lub wynająć. Należy więc wskazać, że jest to bezpieczniejsza pod względem finansowym inwestycja.
Deweloper czy rynek wtórny? Decyzja należy do Ciebie
Wynajmujesz mieszkanie od paru lat i w końcu zaczynasz sobie uświadamiać, że może warto by było pomyśleć o własnych czterech kątach? Wyboru pomiędzy lokalem od dewelopera a z rynku wtórnego musisz dokonać w zgodzie z samym sobą, analizując przedstawione powyżej kwestie i biorąc pod uwagę te, które mają dla Ciebie największe znaczenie. Decydując się na deweloperskie osiedle Oxygen Park na gdańskich Łostowicach, na pewno uzyskasz wszystko, co niezbędne, by cieszyć się komfortem codziennego życia.